Komentarze

Powrót

Rośnie napięcie na giełdach

16.04.2020
Rośnie napięcie na giełdach

Ostatnie dni stoją pod znakiem testowania perspektyw trwającej od końca marca fali wzrostów na światowych giełdach. Widać to na większości z nich, w postaci wyhamowania tendencji zwyżkowej oraz zwiększenia zmienności notowań. S&P500 od kilku sesji „walczy” w okolicach 2800 punktów, a każdy dzień przynosi zmianę kierunku ruchu. Podobnie jest w przypadku indeksu giełdy we Frankfurcie, który wyraźnie traci impet po zbliżeniu się do 11 tys. punktów. Jego środowy spadek o prawie 4 proc. wskazuje na nasilenie obaw inwestorów. Nastąpiło to mimo opublikowanych dzień wcześniej o wiele lepszych niż się spodziewano danych o chińskim handlu zagranicznym, a więc czynniku bardzo istotnym dla niemieckiej gospodarki. Co ciekawe, na chińskiej giełdzie, znanej z dużych wahań indeksów, zmienność jest znacznie mniejsza niż na pozostałych parkietach, ale nastrój wyczekiwania podobny jak wszędzie. Shanghai Composite od 7 kwietnia oscyluje wokół 2800 punktów. Swoją drogą to także interesujący przypadek „unifikacji” poziomów indeksów na Wall Street i w Szanghaju, choć to zjawisko także należy postrzegać jedynie jako ciekawostkę.
Test tendencji wzrostowej widoczny jest także na rynkach wschodzących. MSCI Emerging Markets zatrzymał się nieco poniżej bariery 900 punktów i od kilku dni przebywa w konsolidacji przy tym poziomie. Nie inaczej jest w przypadku naszego WIG20, choć tu byki zdają się być trochę silniejsze i starają się utrzymać indeks nieco powyżej 1600 punktów.
Z jednej strony można założyć, że wyhamowanie tendencji wzrostowej na giełdach wynika z naturalnej w takich sytuacjach chęci realizacji zysków. Z drugiej jednak, może ono wskazywać na wzrost niepewności w kwestii rozwoju pandemii koronawirusa, a jednocześnie nadziei związanych z zapowiedziami stopniowego „odmrażania” gospodarek w wielu krajach, także w Polsce. Kierunek ruchu giełdowych indeksów będzie zależeć w oczywisty sposób od tych dwóch czynników.

Michał Stanek
Sprawdź naszą ofertę
Jeśli chcesz odkładać zarabiać lepiej niż na lokacie
Dowiedz się więcej